Wydajny falownik do fotowoltaiki

Instalacje fotowoltaiczne są dziś coraz częściej zakładane przez właścicieli jednorodzinnych domów, ponieważ przynoszą znaczące oszczędności na energii elektrycznej. Nie tylko same są zasilane pozyskiwaną energią, ale także całe gospodarstwo domowe.

Z czego się składa instalacja fotowoltaiczna?

falownik do fotowoltaiki 5kwBiorąc pod uwagę jak szkodliwe dla środowiska jest działanie elektrowni, pozyskiwanie energii ze słońca jest doskonałym sposobem na ochronę Planety. Poza słońcem, można ją jeszcze pozyskiwać z wody czy wiatru, jednakże własna elektrownia słoneczna jest najlepszym rozwiązanie. Przede wszystkim można ją zamontować  w każdym gospodarstwie domowym i nie potrzeba na to dodatkowego miejsca, ponieważ przeważnie jest montowana na dachu. Instalacja solarna składa się z paneli słonecznych, które zawierają ogniwa fotowoltaiczne oraz modułu, które odpowiadają za odebranie energii ze słońca i przetworzenie jej na prąd stały. Kolejnym ważnym elementem jest falownik do fotowoltaiki 5kw, którego zadaniem jest zamiana prądu stałego w prąd zmienny o odpowiednich parametrach zgodnych z siecią niskiego napięcia. Dzięki inwerterowi (falownikowi) można od razu wykorzystywać wygenerowaną energię. Są to dwa, najważniejsze elementy, które potrzebują jeszcze szyn i uchwytów do montażu oraz sporej ilości śrub, kabli i uziomów. Przeważnie wykonaniem montażu całej instalacji zajmuje się profesjonalna firma, ale można dziś też kupić gotowy zestaw fotowoltaiczny do samodzielnego założenia na dachu czy trawniku.

Od jakości inwertera zależy wydajność całej instalacji fotowoltaicznej, gdyż to od odpowiada za przemianę prądu stałego w zmienny, czyli taki jaki płynie w naszych gniazdkach elektrycznych. Przeważnie posiada on nawet dwudziestoletnią gwarancję producenta.