Własna konstrukcja sauny w domu

Marzenie o własnej saunie w domu nie jest tak nierealne, jak mogłoby nam się to wydawać. Sauny znane są od setek lat, nawet wtedy, gdy nie było jeszcze nowoczesnej technologii, która dominuje obecnie we współczesnych saunach. Dobrą i co najważniejsze skuteczną saunę możemy nawet zrobić samemu, gdy dopasujemy się do kilku prostych reguł konstrukcji sauny, które są ogólnie dostępne w sieci, przez co każdy z nas może w tym zakresie spróbować własnych sił.

Dobre domowe sauny parowe własnej konstrukcji

dobra domowa sauna parowaRelaks w saunie polega na generowaniu w niej odpowiedniej temperatury i gorącej pary, którą wytwarza się polewając wodą rozżarzone węgle lub kamienie. Tyle jeśli chodzi o podstawową konstrukcję każdej sauny w pigułce. Dla majsterkowiczów jest to wystarczająca instrukcja tworzenia sauny, natomiast mniej utalentowane osoby powinny jeszcze nieco doczytać w istniejących źródłach na temat ich budowy. Pamiętajmy, że dobra domowa sauna parowa sprawi nam przyjemność i da poczucie relaksu, dlatego warto rozważyć jej budowę. Trzeba zacząć oczywiście od lokalizacji. Jeśli mamy jakieś pomieszczenie, w którym możemy zamontować dobrą wentylacje do odprowadzania pary, to można je wybrać jako docelowe dla naszej sauny. Jeśli natomiast takiego pomieszczenia nie mamy, to możemy ją wybudować na zewnątrz, na przykład w postaci małej altany. Konstrukcję trzeba zacząć od przygotowania kanałów wentylacyjnych i obłożeniu jej wnętrza boazerią, nie zapominajmy przy tym, aby przygotować miejsce do siedzenia, które powinno być wygodne, ale także odporne na wilgoć – proponuję również wybrać na to boazerie. Następną rzeczą jest przygotowanie paleniska, do którego wrzucimy nasze kamienie. Może ono mieć osobny kanał spalinowy, a nawet powinno. W to palenisko wrzuca się kamienie, które uzyskują odpowiednią temperaturę, aby polać je wodą, która przekształci się w gorącą parę.

W zasadzie to tyle jeśli chodzi o całą konstrukcję. Dodajmy do tego na sam koniec jeszcze jakieś elementy, które będą nam wskazywały parametry sauny, takie jak temperatura, czy też wilgotność. Gwarantuję, że będziemy bardzo zadowoleni z własnej konstrukcji, a do tego będzie ona doskonale działała, przez długie lata. Nie wspomnę do tego o przyjemności, jakie sprawi nam relaks w takim miejscu.