Nowoczesny automat UR3E

Malowanie karoserii samochodów tuningowanych było do tej pory najtrudniejszym zadaniem, jakie wykonywaliśmy w warsztacie. Wymagało zakładania niewygodnego stroju ochronnego oraz maski lakierniczej, i w porównaniu do pozostałych prac warsztatowych, było najbardziej męczącą i wyczerpującą pracą.

Autonomiczny robot do malowania karoserii

robot ur3eOd dłuższego czasu próbowaliśmy w jakiś sposób zautomatyzować pracę w warsztacie, wprowadzając wiele różnych ulepszeń, czy też wymieniając narzędzia na nowsze i lepsze. Faktyczna automatyzacja została jednak osiągnięta przez nas w momencie wprowadzenia do użycia robota współpracującego z serii Cobot. Robot UR3E doskonale nadawał się do wykonywania niezbyt skomplikowanych, aczkolwiek męczących zadań, i został w pierwszej kolejności przydzielony do malowania karoserii w kabinie lakierniczej. Customowe malowanie nadal wykonywaliśmy ręcznie, aczkolwiek podstawowe malowanie całej powierzchni karoserii było zautomatyzowane, i przeprowadzane w całości przez nowego robota. Maszyna okazała się być bardzo kompaktowym urządzeniem, znacznie mniejszym niż się pierwotnie spodziewaliśmy, i na dobrą sprawę mogła być zamontowana na biurku, stole warsztatowym czy innym stanowisku pracy i działać na nim z dużą swobodą.

Nie był to również automat o jednym zastosowaniu, gdyż po prostej i szybkiej wymianie narzędzi owy robot mógł być przeznaczony do całkowicie odmiennych zadań niż do tej pory, na całkowicie innym stanowisku, pracując zarówno autonomicznie, jak i we współpracy z pracownikami fizycznymi. Łatwość programowania robota okazała się ogromnym ułatwieniem w jego eksploatacji, gdyż nikt z nas nie miał większego pojęcia o sterowaniu taką maszyną, dlatego też nieskomplikowany interfejs był bardzo mile widziany.