Ugryzienia kleszczy i choroby przez nie przenoszone

Wielu osobom wydawać się może, że są w pełni bezpieczni, kiedy spędzają czas na świeżym powietrzu, a więc w lesie, nad jeziorem, czy też nawet w przydomowym ogródku. W końcu wokół nas jest jedynie przyroda, a ta przecież nie jest w stanie zrobić nam krzywdy. I tutaj pojawia się podstawowy błąd, ponieważ podczas wypoczynku na świeżym powietrzu otacza nas bardzo dużo owadów, a cześć z nich może wywoływać szereg chorób. Samo ukąszenie już nie jest przyjemne.

Jakie działania podjąć po ukąszeniu kleszcza?

kleszcze - objawy ugryzieniaWarto wiedzieć co zrobić, gdy już do niego dojdzie. Przede wszystkim nie powinniśmy wpadać w panikę. Należy dokładnie obejrzeć miejsce ugryzienia. Większość nas obawia się zostania ugryzionym przez kleszcze – objawy ugryzienia są dość jednoznaczne. Przede wszystkim kleszcz po ukąszeniu nie ucieka, a pozostaje w miejscu wkłucia. Jest on pasożytem żywiącym się krwią ssaków, w związku z czym będzie on przyczepiony do naszej skóry w miejscu ukąszenia. Należy wtedy go usunąć, najlepiej za pomocą specjalnego przyrządu. Jest to metoda szczególnie bezpieczna i naprawdę łatwa w wykonaniu. Wystarczy bowiem tylko postępować zgodnie z instrukcją na opakowaniu urządzenia. Po usunięciu kleszcza miejsce ugryzienia należy zdezynfekować i zaobserwować, czy kleszcz został w pełni usunięty. Obserwacja miejsca ugryzienia powinna mieć miejsce przez najbliższe kilka tygodniu. W przypadku zakażenia boreliozą wokół ukąszenia pojawi się silny rumień, który zacznie się powiększać. Stąd też jego nazwa – rumień wędrujący. Dodatkowo miejsce ukąszenia będzie ciepłe. Wtedy też warto skonsultować się z lekarzem, który zleci wykonanie odpowiednich, specjalistycznych badań. Badania te wykluczą lub też potwierdzą zakażenia chorobą odkleszczową, a więc boreliozą. Odpowiednia diagnostyka przeprowadzana jest w większości laboratoriów medycznych na terenie całego kraju, a więc nie będzie problemu z wykonaniem badań.

Jeśli zaś chodzi o leczenie to zazwyczaj jest to antybiotykoterapia. Odpowiednio wcześnie rozpoczęte leczenie pozwala nam uniknąć ewentualnych powikłań, które mogą bardzo źle skończyć się dla osoby, która została ukąszona przez kleszcza. Nie należy się jednak obawiać, ponieważ w większości przypadków miejsce ugryzienia nie budzi naszych zastrzeżeń.