Praktyczne woreczki doypack

W przemyśle spożywczym, ale także w domowym przechowywaniu stosujemy przeróżne pojemniki i opakowania. Są one niezbędne, aby można było przechowywać żywność lub nawet ją sprzedawać w odpowiednich porcjach. Najczęściej są stosowane woreczki.

Jakie może być zastosowanie woreczków doypack?

woreczki doypackW sklepach spożywczych kupimy mąkę czy cukier pakowane w papierowych torebkach, które nie do końca są szczelne i mało wytrzymałe albo w specjalnych woreczkach. Pakowanie sypkich produktów jest bardzo istotne, gdyż w dużej mierze wpływa na ich jakość i trwałość. W przypadku żywności brak dostępu powietrza jest bardzo istotny, dlatego producenci żywności coraz częściej sięgają po woreczki doypack, które są szczelne, wytrzymałe i odporne na wilgoć. Są one przede wszystkim znacznie lżejsze i tańsze niż powszechnie stosowane opakowania z kartonu czy plastiku. Przede wszystkim są wykonane z wielowarstwowych laminatów, które są bezbarwne, aluminiowe lub metalizowane. Co istotne, są bezpieczne i dopuszczone do kontaktu z żywnością. Najczęściej mają formę stojących torebek ze strunowym zamknięciem, które dodatkowo powyżej jest zgrzane, aby dodatkowo je chronić przed niekontrolowanym otwarciem w trakcie transportu. Woreczki tego typu świetnie się nadają do pakowania mąki, ryżu, mleka w proszku, przypraw czy nawet płynów, ponieważ są dostępne modele z dzióbkiem z zakrętką. Mogą mieć jedną stronę przeźroczystą, a drugą zasłoniętą, całą zasłoniętą  lub mieć jedynie małe okienko umożliwiające zobaczenie zawartości.

Coraz częściej możemy w sklepach spotkać typowe produkty spożywcze sprzedawane właśnie w takich opakowaniach, ponieważ są praktyczne, tanie i lekkie. Po wykorzystaniu ich zawartości mogą być ponownie wykorzystane w kuchni do przechowywania podobnych produktów.