Skuteczne ustawienia systemowe

Każdy człowiek przeżywa w swoim życiu lepsze i gorsze okresy. Zdarza się, że nasze problemy się kumulują i spada na nas kilkanaście kłopotów na raz. Takie sytuacje sprawiają, że zaczynamy wątpić we własne siły i zastanawiamy się, jak sobie poradzimy. Nie tylko odczuwamy wtedy presję otoczenia, ale również sami na siebie ją nakładamy.

Czy warto korzystać z ustawień systemowych Hellingera?

ustawienia systemowe hellingeraWiele osób wtedy myśli, że nie uda im się wyjść na prostą i wrócić do normalnego życia. Na szczęście obecnie mamy tak szeroko rozwinięte wsparci psychologiczne, że nie musimy się tego obawiać. Warto jednak wiedzieć, że jeśli potrzebujemy szybkich efektów to dobrym rozwiązaniem są ustawienia systemowe Hellingera. Metoda ta znacznie szybciej daje pierwsze rezultaty, niż standardowa terapia u psychologa, czy psychoterapeuty. Większość osób odczuwa poprawę już po kilku sesjach, a przy mniej skomplikowanych sprawach czasem wystarczy jedno spotkanie, aby sobie pomóc. Sama terapia metodą Hellingera opiera się na twierdzeniu, że wszystkie nasze problemy wynikają z zaburzonych, nieprawidłowych, czy też całkowicie zerwanych relacji rodzinnych. Według tej teorii to właśnie ich naprawa może pomóc nam uporać się z problemami. Sama terapia jest formą terapii grupowej, w której w procesie leczenia uczestniczą wszyscy członkowie grupy. Warto wiedzieć, w jaki sposób przebiega taka terapia.

Początkowo osoba, która będzie jej poddawana w kilku krótkich zdaniach nakreśla swój problem. Następnie prowadzący przydziela uczestnikom role poszczególnych członków jej rodziny i ustawia ich w przestrzeni tak, aby odzwierciedlało to relacje panujące pomiędzy tymi osobami. W dalszej kolejności zadawane są trafne pytania, dzięki którym szybko możemy dojść do sedna problemu i znaleźć rozwiązanie.