Silna kolka niemowlaka – jak zaradzić

Opieka nad niemowlęciem to dla niedoświadczonych rodziców pasmo nie tylko radości, ale również trosk. Mały człowiek wymaga czujnej uwagi, wielu zabiegów wykonywanych w nadzwyczajną starannością oraz czegoś, co najważniejsze – zrozumienia. Nie jest łatwo odgadnąć potrzeby malucha wyłącznie na podstawie rodzaju jego płaczu, ale im więcej czasu spędzonego z maleństwem, tym łatwiejsze rozszyfrowywanie wydawanych przez dziecko dźwięków.

Nieutulony płacz oznaką silnej kolki niemowlaka

 silna kolka niemowlakaJest jednak jeden płacz, który bardzo łatwo ocenić i zdiagnozować. Kiedy nowo narodzone maleństwo nieustannie płacze, szczególnie wieczorami, a tego rozdzierającego płaczu nie da się wyciszyć ani wytłumaczyć przyczynami zewnętrznymi lub typowymi dla tego wieku, to znak, że dziecku dokucza silna kolka niemowlaka. Jest to zjawisko w zasadzie niegroźne i świadczące jedynie o niedojrzałości układu pokarmowego, ale nie da się zaprzeczyć, że nieustannie płaczący maluch jest dla rodzicielskiej odporności prawdziwym wyzwaniem. Pojawia się wszak nie tylko obawa o prawidłowe zdrowie niemowlaka, ale również o własne umiejętności radzenia sobie z dzieckiem. W takich chwilach zwątpienia rodzice powinni pamiętać, że kolka w końcu minie, a dla dziecka, oprócz medykamentów i ciepłych okładów, najlepszym lekarstwem jest spokój rodziców, czułe przytulanie i delikatny masaż brzuszka. Jak więc radzić sobie z męczącymi dla wszystkich objawami kolki? Po pierwsze – trzeba zachować dużo cierpliwości i dać maluszkowi jak najwięcej bliskości. Dotyk czułych rodzicielskich dłoni w trakcie masażyków bywa naprawdę zbawienny. Po drugie – warto zadbać o szczególne wsparcie lecznicze. Dostępne w aptece środki z simeticonem pozwalają na odprowadzenie gazów zalegających w jelitach maluszka. Odgazowanie jelit jest jedną z najbardziej popularnych metod radzenia sobie z kolką.

Trzecią metodą jest robienie ciepłych okładów. Do celu tego najlepiej sprawdzają się woreczki wypełnione pestkami wiśni, które nagrzewają się delikatnie i nie czynią szkrabowi krzywdy. Oczywiście warto pilnować odpowiedniej temperatury, niemniej jest to jedna z tych metod, które również potrafią przynieść szybką ulgę. Warto jednak pamiętać, że wszystkie te metody działają na objawy, zaś sama kolka minie, kiedy układ pokarmowy dziecka dojrzeje.