Wybór podkładu pod panele podłogowe

 

Niekwestionowanym królem podłóg w naszych domach i mieszkaniach jest panel podłogowy. Wybór tego materiału do wykończenia podłogi jest tak szeroki, że bez problemu każdy znajdzie coś w swoim stylu. Bardzo bogata gama kolorystyczna, która powiększa się z każdym kolejnym sezonem, pozwala na stworzenie niebanalnego wykończenia każdego wnętrza. Jednak nie tylko rodzaj panela jest ważny. Równie ważny jest wybór odpowiedniego podkładu.

Mata pod panele – rodzaje i funkcje

maty pod panele podłogoweOd rodzaju i jakości podkładu pod podłogi z paneli zależeć będzie komfort użytkowania, jak i trwałość samej podłogi. Odpowiednie maty pod panele podłogowe mogą spełniać szereg różnych funkcji. Rodzaj takiego podkładu należy dopasować zarówno do rodzaju podłogi, jak i do ewentualnych specjalnych oczekiwań. Maty pod panele podłogowe mogą pomóc wyciszyć pomieszczenie, mogą poprawić komfort cieplny lub też nieznacznie wyrównać nierówną podłogę. Wszystko zależy od rodzaju materiału, jaki wybierzemy na podkład. Jeśli zależy nam na poprawie izolacyjności cieplnej, warto postawić na podkład z polistyrenu o grubości minimum 6 mm. Podkład pod panele w grubszej warstwie stosuje się np. w przypadku podłogi na gruncie, lub nad piwnicą czy garażem. Innym rodzajem podkładu pod panele podłogowe są maty przeznaczone do ogrzewania podłogowego. Takie podkłady są specjalnie oznaczone i charakteryzują się niskim oporem cieplnym. Dzięki takiemu podkładowi wydajność pracy ogrzewania znacznie wzrasta. Jeszcze inne cechy powinna mieć mata przeznaczona do podłóg mocno użytkowanych. Tutaj liczy się jak najwyższa odporność na obciążenia CS. Takie podkłady sprawdzają się w korytarzu, holu, salonie czy w pomieszczeniach użytkowych. Specjalne maty pod panele mogą również pomóc w wyciszeniu podłogi. Izolacja akustyczna przydaje się w szczególności w przypadku mieszkań w blokach, gdzie słychać niemal każdy krok sąsiada. W takiej sytuacji sprawdzi się podkład poliuretanowo-mineralny lub polietylenowy o wysokiej gęstości.

Wybór odpowiedniego podkładu pod panele podłogowe pozwoli nam na skorygowanie niektórych błędów czy niedogodności lub też na uzyskanie jak największego komfortu użytkowania podłogi. Warto zatem przed zakupem odpowiedzieć sobie na kilka podstawowych pytań odnośnie jego przeznaczenia i funkcji. Pamiętajmy także, aby podczas zakupu czytać wszelkie zalecenia i informacje podane przez producenta.