Kleszcze groźne dla kotów

Kleszcze są niezwykle groźne dla zdrowia i życia kotów, ponieważ powodują u nich poważne choroby. Należy dołożyć wszelkich starań, aby skóra pupila była odpowiednio chroniona przed pasożytami. W tym celu należy stosować specjalne preparaty służące eliminacji kleszczy. Występują one w formie obroży czy kropli. Koty nie przejawiają oznak, że na ich skórze bytuję kleszcze, ponieważ wgryzają się w skórę bezboleśnie. Dopiero w zaawansowanym stadium choroby wywołanej przez te pasożyty, widoczne są objawy.

Jak chronić koty przed kleszczami?

najlepsza ochrona przeciw kleszczom dla kotaTak ważna jest najlepsza ochrona przeciw kleszczom dla kota i prawidłowe postępowanie w przypadku znalezienia pasożyta. Pozwoli to uniknąć narażenia zdrowia, a nawet życia pupila. Mimo stosowania środków antykleszczowych należy codziennie sprawdzać, czy skóra kota jest wolna od tych pasożytów. Należy zachować przy tym niezwykłą staranność, ponieważ futro kocie jest bardzo gęste. Codzienna kontrola sprawi, że będzie można usunąć kleszcza zawczasu, co pozwoli uniknąć niezwykle niebezpiecznych chorób, takich jak borelioza, babeszjoza, mycoplazma czy anaplazma. Kleszcze najczęściej osiedlają się w okolicy karku, uszu, pachwin, czy brzucha, ponieważ skóra jest tam znacznie cieńsza i bardziej ukrwiona. Aby usunąć kleszcza, należy przygotować rękawiczki jednorazowe oraz preparat do odkażania. Należy obchodzić się z kleszczem niezwykle delikatnie, ponieważ wystraszony może zwrócić treść pokarmową do krwiobiegu czworonoga, a to niesie ze sobą poważne zagrożenie groźnymi chorobami. Do usunięcia kleszcza powinno używać się specjalnego przyrządu, który można nabyć w aptekach, natomiast jeśli takiego nie posiada się, a wystąpiła awaryjna sytuacja, można zastosować pęsetę. Kleszcza należy delikatnie wykręcić. Jeżeli zdarzy się, że jego głowa zostanie pod skórą, należy niezwłocznie udać się do weterynarza, który rozwiąże problem. Obszar, w którym znajdował się pasożyt, należy odkazić, a wyciągniętego kleszcza wrzucić do toalety. Niezalecane jest rozgniatanie pasożyta, ponieważ można tym samym roznieść zarazki.

Dobre środki przeciw kleszczom oraz rutynowe kontrole sierści to absolutna podstawa, jeżeli jest się właścicielem kota wychodzącego. Należy systematycznie sprawdzać, czy jego skóra wolna jest od pasożytów. Środki, które mają właściwości odstraszające i owadobójcze, są środkami chemicznymi, aby zachowały swą wysoką skuteczność. Przy ich aplikacji trzeba zachować ostrożność.