Wybieramy wąskie listwy podłogowe

Wybór odpowiedniego rodzaju listwy przypodłogowej tylko pozornie jest nieznaczący. W rzeczywistości może mieć ogromne znaczenie w przypadku określania charakteru wnętrza. Oprócz funkcji estetycznych, takie listwy przypodłogowe pełnią także funkcje praktyczne. Z tego powodu warto zwrócić uwagę na to, w jaki sposób wybrać najlepsze modele listewek, a także jakie metody doboru listwy przypodłogowej są najbardziej popularne.

Wykończenie podłogi wąskimi listwami

wąskie listwy przypodłogoweUkładając podłogę drewnianą czy panele, należy pozostawić niewielką przerwę między podłogą oraz ścianą. Jest to niezbędne, ponieważ podłoga w różnych momentach kurczy się oraz rozpręża pod działaniem wilgotności powietrza w pomieszczeniach. W sytuacji, kiedy nie pozostawimy wolnej przestrzeni, na podłodze mogą zacząć się pojawiać wybrzuszenia. Pozostawioną w ten sposób dylatację możemy zamaskować przy pomocy listewek przypodłogowych, dzięki czemu nie będziemy oglądać nieestetycznej szczeliny oraz możemy w ten sposób zapobiegać gromadzeniu się kurzu czy innych zabrudzeń. Możemy wybrać wąskie listwy przypodłogowe. W czasie odkurzania oraz mycia podłóg, bez stosowania listewek, mogłoby dochodzić do kontaktu ze ścianami, przez co byłaby ona narażona na uszkodzenia czy na powstawanie zacieków. Dzięki wykorzystaniu listwy nie musimy obawiać się smug ani uderzeń mopem czy szczotką od odkurzacza w ścianę. Dopiero zamontowanie listwy przypodłogowej stwarza efekt wykończenia wnętrza. Bez niej podłoga wydaje się nieskończona oraz nieestetyczna. Dużym atutem jest także możliwość ukrycia kabli w listwach. Poprowadzenie kabla za listwą sprawi, że pomieszczenie wygląda estetyczniej i jednocześnie zwiększa się bezpieczeństwo oraz możliwość ochronienia czworonogów przed niebezpieczeństwem wynikającym z porażenia po przegryzieniu kabla. Istnieje kilka metod doboru listewek podłogowych, co będzie miało wpływ na efekt docelowy.

Jedną z metod dopasowywania listewek podłogowych jest ich dopasowanie pod kolor podłogi. Dzięki temu listwy się nie wyróżniają i pozwalają na optyczne powiększenie podłogi. Innym sposobem jest dopasowywanie listewek do stolarki. Tyczy się to stolarki okiennej, jednak zazwyczaj dopasowuje się je do stolarki meblowej. Trzecim sposobem jest dobór listwy przypodłogowej do koloru ścian. Można w tym celu wykorzystać listwy przeznaczone do malowania.