Jak odczytywać stopień ochrony w rozdzielnicach mobilnych?

Naprawdę często budowy są obecnie prowadzone poza miastem, gdzie dostęp do prądu nie jest tak wygodny. Spora ilość osób pragnie mieszkać na wsi lub przedmieściach, dlatego też coraz częściej budowy znajdują się właśnie tam. Jednak w takiej sytuacji potrzeba dobrej rozdzielnicy budowlanej, którą można przenosić z miejsca na miejsce. W tym przypadku mobilny typ będzie z całą pewnością idealny. Trzeba jednak dowiedzieć się czegoś o takich urządzeniach, żeby podjąć odpowiedni wybór.

Mobilna rozdzielnica powinna posiadać odpowiedni stopień ochrony

mobilna rozdzielnica budowlana 250vIstotny jest z pewnością typ materiału który wykorzystano do zbudowania obudowy rozdzielnicy. W przypadku mobilnych urządzeń tego typu najczęściej korzysta się z poliamidu, ze względu na jego stosunkowo wysoką trwałość, a także niską wagę. Mimo wszystko mobilna rozdzielnica musi być na tyle lekka, żeby bez żadnego problemu można było ją przenosić z miejsca na miejsce. Radziłbym zawsze sprawdzić w opisie produktu z jakiego materiału wykonano obudowę. Będzie wiadomo dzięki temu jak długi czas zdoła wytrzymać. Mimo wszystko na budowie zdarzają się różne sytuacje, więc trzeba się odpowiednio zabezpieczyć. Ogółem na większą budowę idealna okazuje się duża rozdzielnica mobilna ze specjalnym stojakiem. Gniazd w takim urządzeniu jest zazwyczaj dużo, co pozwala podłączyć wiele różnych sprzętów. Także stopień ochrony jest czymś istotnym o czym nie można zapominać. Można znaleźć urządzenia o IP44, IP54 lub IP65. W przypadku takiej numeracji pierwsza cyfra mówi o ochronie przed ciałami stałymi, natomiast druga przed cieczą. Ciała stałe to między innymi kurz, jednak chronią przed nim numery 5 oraz 6, natomiast cyfra 4 mówi o ochronie przed ciałami stałymi większymi niż 1mm. Mobilna rozdzielnica budowlana 250V powinna posiadać odpowiedni stopień ochrony. Nie jest trudno znaleźć dobrej jakości sprzęt tego typu. Wystarczy tylko chwilę poszukać, a będzie wiadomo co zakupić.

Sam już niejeden raz kupowałem taki sprzęt, więc wiem, że z początku może się to wydawać nieco skomplikowane, jednak w gruncie rzeczy wszystko jest tu proste. Trzeba zadbać o sprzęt o odpowiedniej ilości gniazd, wystarczająco odpornej obudowie na konkretne czynniki oraz zorientować się jakie napięcie będzie potrzebne. Konieczne jest więc sprawdzenie jakie urządzenia będą podłączane do takiej rozdzielnicy. Dzięki temu będzie wiadomo na co najlepiej się zdecydować.