Dekoracyjne elementy elewacji domu

Sposobów na wykonanie atrakcyjnej i przyciągającej wzrok elewacji domu jest wiele. Dzięki bardzo szerokiej gamie produktów wykończeniowych mamy naprawdę ogromne możliwości wykończenia zewnętrznej okładziny domu w nietuzinkowy sposób. Wciąż jednak największym zainteresowaniem cieszą się elementy drewniane, które wizualnie ocieplą nawet najbardziej nowoczesny budynek.

Deska na elewację – naturalna czy z tworzyw sztucznych?

elastyczna deska dekoracyjnaStosowanie drewnianych desek jako elementów dekoracyjnych elewacji domu jest bardzo częstą praktyką. Pamiętajmy jednak, aby w tym celu wybierać deski z drewna szlachetnego lub egzotycznego. Choć nasze rodzime gatunki wykorzystywane są do tego celu bardzo często, ich właściwości powodują, że na nasze warunki atmosferyczne nie jest to najlepsze rozwiązanie. Dlaczego? Ponieważ gęstość drewna np. sosnowego jest znacznie mniejsza, niż gatunków egzotycznych. Dobre drewno na elewację to drewno o dużej gęstości, która nadaje mu twardości. Drewno egzotyczne ma także dużo większą odporność na działanie wody i wilgoci, nie odkształca się tak łatwo. Niezależnie jednak od rodzaju drewna, nawet deski najlepszej jakości trzeba będzie zaimpregnować i powtarzać konserwację przynajmniej raz w roku. Pozwoli to na przedłużenie trwałości desek i ich atrakcyjnego wyglądu. Jeśli natomiast chcemy cieszyć się drewnianą elewacją bez pracochłonnych zabiegów pielęgnacyjnych warto rozważyć wykorzystanie materiałów imitujących naturalne drewno. W odróżnieniu od niego są one pozbawione wad materiału naturalnego, choć prezentują się równie atrakcyjnie. Doskonałym przykładem jest elastyczna deska dekoracyjna, która dzięki rysunkowi drewna do złudzenia przypomina prawdziwe deski. Jest to mieszanka masy żywicznej z piaskiem kwarcowym, która po połączeniu składników jest formowana w cienkie na kilka milimetrów listwy i suszona. Barwiona jest w masie, dlatego niezależnie od tego, gdzie zostanie przecięta, nie będzie widać różnicy w kolorze materiału. Taka deska świetnie sprawdza się na ścianach łukowych dzięki swojej elastyczności.

Bardzo dużą sympatią wśród inwestorów cieszą się także deski kompozytowe. Stanowią one mieszankę naturalnych włókien celulozy z tworzywami sztucznymi. Taki skład powoduje, że materiał jest bardzo trwały, odporny na wilgoć i niekorzystne warunki atmosferyczne, a jednocześnie bardzo atrakcyjny wizualnie.