Szycie pięknych kostiumów

Chociaż wiele osób o tym zapomina, jedną z instytucji, która dokonuje zakupu różnorodnych tkanin, jest teatr. W przypadku teatru, podobnie zresztą jak w przypadku produkcji filmowych, bardzo ważne jest zapewnienie aktorom odpowiednich kostiumów, które będą umożliwiały wiarygodne odgrywanie przedstawianej postaci. Do uszycia kostiumów niezbędne są właściwe tkaniny, które będą cechowały się określonymi właściwościami.

Wybór tkanin kostiumowych

tkaniny kostiumoweW przypadku spektakli teatralnych, ale również i filmów, mamy do czynienia z kostiumami realizowanymi przy uwzględnieniu różnych stylów i tradycji. Oznacza to, że bardzo często, osoby odpowiedzialne za przygotowywanie kostiumów muszą sięgać po konkretne tkaniny, które będą pozwalały na wykonanie kostiumów prezentujących się w sposób wiarygodny i odpowiadający konkretnej epoce czy też modzie. Z uwagi na fakt, iż niektóre materiały są wykorzystywane przez kostiumografów częściej niż inne, na rynku materiałów pojawiło się pojęcie tkanin kostiumowych. Tkaniny kostiumowe to materiały, które odznaczają się odpowiednią fakturą a także trwałością, dzięki czemu mogą sprawdzać się przez bardzo długi czas i charakteryzować się estetycznym wyglądem bez względu na to, jakie przygody będzie musiał przejść dany kostium. Kiedy realizowane są kostiumy z epoki, np. ze średniowiecza, bardzo często tkaniny, których potrzebujemy muszą cechować się określonym kolorem i wzornictwem. W takich okolicznościach bez większego problemu znajdziemy zwykle firmy, które będą gotowe zrealizować daną tkaninę na zamówienie, chociaż zwykle w takim przypadku musimy liczyć się ze zdecydowanie wyższym kosztem zakupu metra bieżącego materiału. Jeśli chodzi o tkaniny kostiumowe nie bez znaczenia będą również akcesoria, które wykorzystamy podczas szycia. Należy pamiętać, że do grubszych tkanin konieczne będzie zastosowanie odpowiednich nici odpornych na zerwanie.

Kostiumy, które wykorzystywane są przez aktorów podczas odgrywania roli, muszą prezentować się odpowiednio w różnych sytuacjach. Znaczącą rolę w tym zadaniu odgrywać będą tkaniny, które wykorzystane zostały do uszycia danego kostiumu, ponieważ to one w największej mierze odpowiadają za jakość wykonanego kostiumu. Doskonale wiedzą o tym producenci, proponując materiały odpowiednio wytrzymałe na zniszczenia.