Korzystamy ze szkół cięcia

Przycinanie róż jest jednym z najbardziej podstawowych zabiegów pielęgnacyjnych w przypadku tych roślin. W tym przypadku samo przycinanie nie jest bardzo skomplikowane, jednak należy wiedzieć jaki rodzaj cięcia dobrać do konkretnego rodzaju róż, które będą rosły w ogrodzie. Istotne jest to, aby poświęcić chwilę na uzyskanie informacji odnośnie tego, w jaki sposób przycinać różne należące do różnych grup.

Uczymy się cięcia róż

szkoły cięciaW przypadku zabiegu polegającego na pielęgnacji róż, niezbędnym procesem jest właściwe przycinanie. Nie chodzi wyłącznie o skrócenie pędów zaraz po posadzeniu rośliny w stałym miejscu, ale również o późniejsze ukształtowanie rośliny, dzięki czemu kwiaty będą kwitły w każdym roku. Warto skorzystać z profesjonalnej szkoły cięcia. Samym celem przycinania, poza uzyskaniem efektu bujnego kwitnienia, jest dopuszczanie do wnętrza krzewu znacznie większej ilości światła oraz powietrza. Główną zasadą przycinania róż jest konieczność wykonywania gładkiej, równej oraz jak najmniejszej powierzchni rany, a także jej odpowiednia odległość od najniżej znajdującego się pąka. Są to bardzo delikatne rośliny, podatne na występowanie chorób grzybowych, z tego powodu cięcie róż powinno być przeprowadzane dobrze naostrzonym sekatorem, aby nie ranić, ani nie miażdżyć pędów. Róże standardowo przycinane są w odległości od 0,5 do 0,8 cm od ostatniego pęka, najlepiej na płasko lub lekko skośnie. Jeżeli na pędzie zobaczymy pęknięcia czy nieestetyczne brunatne przebarwienie, cięcie należy przeprowadzić nieco niżej, nad najwyższym zdrowym pąkiem. Dzięki temu wyrosną z tego miejsca silne pędy, które dodatkowo będą obsypane kwiatami. Kolejną istotną kwestią jest kierunek wyrastania pęka, nad którym zostanie wykonane cięcie. Istotne jest to, aby był one skierowany w zewnętrzną stronę krzewu, ponieważ w tym kierunku będą później wyrastały pędy.

Reasumując, wiedza odnośnie prawidłowego przycinania róż będzie niezwykle ważna w celu zapewnienia im właściwego wzrostu i wyrastania. Niezwykle ważne jest to, aby mieć świadomość, jaka metoda przycinania będzie najbardziej skuteczna i pozwoli na znaczące kwitnienie roślin, tak jak tego oczekujemy. Ważne jest to, aby przycinać pędy w odpowiednich miejscach oraz odpowiednio dobranymi nożycami.