Rustykalny mebel w stylu retro

Natura i wiejski klimat w mieszkaniu to najgorętszy trend ostatnich lat. Sielskie klimaty przywodzą na myśl wakacje na wsi, a dekorowanie wnętrza w tym stylu może zrobić z domu istne dzieło sztuki. Zanim jednak zabierzemy się za realizację takiego pomysłu, warto rozejrzeć się za rustykalnymi meblami.

Modne i sielskie meble rustykalne

komoda rustykalna retroW obecnie modnym stylu wiejskim powinna dominować natura i barwy w niej występujące: biele, pastele, zielenie, a także kolory przypominające drewno oraz ziemię. Sprawdzą się także subtelnie wplecione w deseń motywy roślinne. Meble w takim wydaniu charakteryzują się prostą formą, wykonaniem, a także tradycyjnymi dodatkami. Dopasować można do nich rękodzieło: ręcznie wykonane firanki, serwety, obrusy i ozdoby. Wszystko powinno być wykonane rękami człowieka lub sprawiać takie wrażenie. Meble i przedmioty nie muszą do siebie pasować – wręcz przeciwnie – im większa różnorodność elementów, tym większe odczucie naturalności, a to jedna z cech wyróżniających styl. Dobrym rozwiązaniem będzie komoda rustykalna retro, która sprawia wrażenie postarzonej, co dodaje jej swoistego uroku. Dopasować można do niej szafę, szafki czy fotele. Styl rustykalny nie wymaga całkowitej spójności – owszem, meble powinny być w odpowiednim sielskim klimacie, ale nie muszą pochodzić  tego samego salonu, zestawu czy kolekcji, a nawet okresu. Ważne, by łączyła je prostota wykonania i estetyka. Retro to nie tylko meble antyczne – mogą być one celowo postarzone, sprawiając wrażenie takich, które przeżyły wiele epok. Jeśli decydujemy się na praktyczną komodę, to warto zrezygnować już z innych tego typu mebli, gdyż styl rustykalny ceni sobie przestrzeń, umiar i pewien minimalizm. Mebel charakteryzuje duża ilość szuflad i miejsca, więc bez problemu schowamy w nim wszystkie niezbędne w sypialni czy gabinecie przedmioty. Na blacie komody postawić można stylowe eleganckie dekoracje, które również nie powinny być przytłaczające, lecz lekkie, jasne i przywodzące na myśl atmosferę wsi.

Drewno, z jakiego wykonane są komody i szafki powinno być jasne i wyglądać naturalnie, więc można ze spokojną głową odpuścić sobie lakierowanie. Pomieszczenie urządzone w tej estetyce nie powinno przytłaczać, lecz budować przyjemny, ciepły, przytulny klimat. W stylu retro-rustykalnym urządzić można z powodzeniem całe mieszkanie, które połączy podejście modne z praktycznym.