Czy stres pourazowy da się wyleczyć?

Osoby, które w przeszłości przeszły jakieś traumatyczne przeżycia, mogą zmagać się z zespołem stresu pourazowego, który uniemożliwia wręcz normalne funkcjonowanie w społeczeństwie. Takie sytuacje zdarzają się również po przebytych wypadkach samochodowych czy wśród żołnierzy, którzy uczestniczyli w działaniach wojennych. Zaburzenie jest niezwykle wykańczające i trudne w leczeniu, jednak jak najbardziej warto zapisać się na stałą terapię ze specjalistą. 

Jak poradzić sobie ze stresem pourazowym?

skuteczne leczenie zespołu stresu pourazowegoPrzede wszystkim kluczowa będzie tutaj diagnoza i określenie, że na pewno zmagamy się właśnie z takim schorzeniem. Kolejny krok to znalezienie doświadczonego terapeuty, czasem nawet specjalnego ośrodka, w którym odbywają się sesje – indywidualne lub grupowe. Skuteczne leczenie zespołu stresu pourazowego polega zwykle na połączeniu różnych metod terapii – zarówno spotkań z psychologiem czy osobami, które przeżyły bardzo podobne sytuacje, jak i zażywanie odpowiednich środków, aby ograniczyć do minimum pojawiające się ataki niepokoju i strachu oraz zagubienia. Najczęściej osoby zmagające się z zespołem stresu pourazowego nie potrafią odnaleźć się w dużych skupiskach ludzi, czy też trudno im nawiązywać bliższe relacje. Dzięki kolejnym spotkaniom terapeutycznym, uczestnicy powoli zaczynają się otwierać i czuć pewniej wśród obcych ludzi. Choroba może objawiać się na wiele różnych sposobów, dlatego rolą terapeuty jest dopasowanie najskuteczniejszych technik leczenia do określonego przypadku. Ważne, aby wykonać ten pierwszy, kluczowy krok i zapisać się na terapię, po prostu skorzystać z zewnętrznej pomocy. To o wiele lepsze, niż próby samodzielnego radzenia sobie z problemami, ponieważ kończy się to często sięganiem po uzależniające używki.

Przed zapisaniem się na terapię, warto poznać opinie o określonych psychologach czy psychiatrach oraz zapoznać się z ich doświadczeniem i skutecznością w leczeniu tego rodzaju zaburzeń. To ważne, aby od razu się nie zrazić i trzeba się równocześnie nastawić na długie leczenie, które niejednokrotnie może potrwać wiele lat – jednak dzięki regularnym spotkaniom z całą pewnością zdecydowana większość uczestników terapii będzie w stanie na nowo zacząć żyć i odnaleźć szczęście w codziennym życiu – bez stresu i lęku.