Czym są klimakonwektory?

W wielu pomieszczeniach, zwłaszcza tych większych stawia się na nowoczesne i praktyczne rozwiązania. Jednym z nich jest urządzenie, które zimą ogrzewa, a latem zapewnia chłodzenie w budynku. Generalnie główną funkcją jest w tym przypadku sprawne przeprowadzania wentylacji we wszystkich pomieszczeniach. Szczególnie duże znaczenie ma to w przypadku większych powierzchni, na przykład w firmach, czy magazynach. Poza tym, że urządzenia takie spełniają dwie funkcje jednocześnie, to dana temperatura utrzymuje się w środku cały czas.

Jak działają klimakonwektory?

klimakonwektor kanałowo-podsufitowyW każdym pomieszczeniu co do zasady panują zupełnie inne warunki cieplne. Są uwarunkowane różnymi czynnikami. Nie ma co do tego jednej sprawdzonej zasady. Przykładowo można wskazać choćby pogodę na zewnątrz, ilość osób przebywających w środku, czy też oświetlenie, z jakiego korzysta się w domu. Ujednolicenie wartości temperatury w całym domu, czy mieszkaniu jest zatem bardzo ważne. By móc sobie i domownikom to zapewnić, wystarczy zaopatrzyć się w klimakonwektor kanałowo-podsufitowy. Przed dokonaniem zakupu koniecznie trzeba zweryfikować zapotrzebowanie na właściwy model. Na tynku dostępne są trzy ich wersje: grzewcze, chłodnicze i połączenie obu wcześniejszych – grzewczo-chłodnicze. W klimakonwektorze podstawowym czynnikiem chłodniczym jest woda. To właśnie odróżnia urządzenia od klasycznych, szeroko znanych klimatyzatorów. W nich gromadzony jest freon w temperaturze wrzenia. Działanie klimakonwektora opiera się na prowadzeniu wymiany ciepła z otoczeniem, natomiast ze schłodzonego powietrza otrzymuje się skroploną wilgoć. Oczywiście jest ona odprowadzana z urządzenia za pomocą specjalnego systemu. W efekcie w pomieszczeniu utrzymywana jest stała temperatura, a powietrze filtrowane. Wszystko to sprawnie działający mechanizm, który w pierwszej kolejności sprawdza panujące w pomieszczeniu warunki i uwzględnia je przy ujednoliceniu temperatury.

Urządzenie w postaci klimakonwektora może być podłogowy, sufitowy, kasetonowy oraz ścienny. W każdym rodzaju znajdują się silniczki, na których opiera się działanie całego mechanizmu. Istnieje ponadto możliwość regulowania prędkości ich pracy. To rozwiązanie powinien rozważyć każdy, w Internecie można znaleźć wiele opinii, które być może pomogą w podjęciu decyzji.