Czy można nauczyć się wspinaczki w weekend?

Spośród wielu trudnych hobbystycznych aktywności są te, które zapewnią nam moc wrażeń w trakcie wakacyjnych wypraw w góry. Jeśli lubimy górskie klimaty, a rozwój nowych umiejętności jest dla nas wyzwaniem, to dobrą opcją będzie wspinaczka. Jeśli zapiszemy się na niezbędne do opanowania tej trudnej dziedziny szkolenie, to zachwycimy wszystkich na kolejnej wyprawie.

Nauka podstaw wspinaczki w weekend

weekendowy kurs wspinaczkowyGórskie aktywności mogą dawać wiele satysfakcji i dumy ze zdobywania szczytów. Zanim jednak opanujemy trudną umiejętność wpinania się po górach, skałach czy ściankach, warto przemyśleć kwestię odpowiedniego przeszkolenia. Jeśli zależy nam na szybkim opanowaniu podstaw, to odpowiedzią na nasze potrzeby będzie weekendowy kurs wspinaczkowy, na który możemy pojechać zarówno sami, jak i zachęcić do niego przyjaciół lub partnera. Im więcej zapisanych zachęconych przez nas osób, tym ceny będą niższe. Warto przejrzeć najpierw na stronach internetowych terminy wyjazdów. Często kursy odbywają się w sztucznych warunkach – na ściankach w mieście, choć bywa, że organizowane są również wyjazdy w teren – np. do górskich miejscowości. Szkolenia trwają zwykle 4 dni (po 2 weekendy), choć możemy znaleźć zarówno te jednoweekendowe, jak i po trzy weekendy. Wszystko zależy od naszych możliwości czasowych i indywidualnych potrzeb. Zawsze można też kurs powtórzyć, by zyskać pewność, że opanowaliśmy umiejętności wspinaczkowe w stopniu dla nas wystarczającym. Co należy zabrać na takie szkolenie? Przede wszystkim wygodną odzież. Nie musi być ona droga lub nowa – wystarczy, że spełni określone wymogi – będzie wygodna, zasłaniająca newralgiczne partie ciała, niekrępująca ruchów i termoizolująca – jeśli obawiamy się o przemarznięcie w terenie. Jeśli szkolenie będzie odbywało się na otwartej przestrzeni, to warto zaopatrzyć się też w okulary przeciwsłoneczne, kremy z filtrem uv i latarkę czołową, która przyda się w warunkach nocnych. Buty do wspinaczki powinny być w regularnym rozmiarze lub o jeden rozmiar mniejsze, by zapewniały odpowiedni komfort w trakcie wchodzenia pod górę.

Jeżeli rzetelnie podejdziemy do udziału w kursie, to na pewno wystarczy on do opanowania podstawowych umiejętności wspinaczkowych, a w dalszej perspektywie zachęci nas do kolejnych szkoleń o wyższym stopniu trudności. Na pewno nauczymy się tam zasad bezpieczeństwa i własnej asekuracji tak, byśmy w przyszłości mogli również wspinać się samodzielnie.