Tanie chleby bezglutenowe

Przez niemal cały okres dzieciństwa borykałem się z różnego rodzaju problemami związanymi z układem trawiennym i długo szukałem razem z rodzicami przyczyny takiego stanu rzeczy. W końcu okazało się, że choruję na celiakię, wskutek czego mogłem jeść tylko produkty bezglutenowe i to takie, które nie zwierały nawet śladowych ilości glutenu. Początkowo był to szok dla całej rodziny i duży problem logistyczny, ale z czasem zaczęliśmy sobie z tym radzić.

Pyszne pieczywo bez glutenu

niedrogi chleb bezglutenowyPrzez ostatnie kilkanaście lat, które spędziłem na diecie bezglutenowej obserwowałem zmienia się dostępność produktów bezglutenowych w sklepach i podejście ludzi, którzy czasem nawet z własnej woli decydują się na ten radykalny krok wyeliminowania glutenu ze swojej diety. Dziś sytuacja chorych na celiakię jest nieporównywalnie lepsza od tej, która była na początku mojej przygody z tą chorobą, a asortyment dostępny w sklepach sieciowych jest naprawdę szeroki. Pomimo tych zmian produkty bezglutenowo nadal są znacznie droższe od ich standardowych odpowiedników, dlatego co można przygotowuję samodzielnie. Do perfekcji opanowałem na przykład stworzony przez mnie przepis na pyszny, a jednocześnie niedrogi chleb bezglutenowy, który przygotowany w domu jest nawet tańszy, niż zwykły chleb kupiony w tradycyjnej piekarni. Mało kto wie, że wiele produktów jest bezglutenowych z natury, chociaż nie każdy jest na tyle czysty, żeby mogła wykorzystywać go osoba z celiakią. Mąki ryżowe, kukurydziane, czy jaglane pozwalają jednak na samodzielny wypiek pieczywa, które z całą pewnością będzie bezglutenowe i znacznie tańsze, ponieważ wykonane w domowych warunkach i bez żadnej marży narzucanej przez piekarza i sklep. Oczywiście wymagało to nabrania wprawy na początku, ale z czasem doszedłem już do tego poziomu, że brak możliwości spożywania glutenu zupełnie mi nie przeszkadza.

Dieta bezglutenowa, jak każda dieta eliminacyjna jest z pewnością nie lada wyzwaniem dla osób, które z własnego wyboru lub z przyczyn medycznych decydują się na jej przestrzeganie. Jeśli jednak tylko będziemy mieli chęć to możemy naprawdę zdrowo i smacznie jeść niezależnie od tego, na jakiej diecie jesteśmy ponieważ w dzisiejszych realiach sklepy stacjonarne i internetowe oferują wszystko czego trzeba, do samodzielnego przygotowania posiłków tylko ze sprawdzonych produktów.