Odpowiednie żywienie dla konia

Jeśli chcemy odpowiednio zadbać o poprawne zdrowie naszego konia musimy zwracać uwagę na to czy ma stały dostęp do jedzenia. Dodatkowo warto ograniczać szybkie tempo spożywania, które może też prowadzić do chorób żołądka. W tej sytuacji wiele osób poleca sieczkę albo granulat, które koń musi nieco dłużej żuć zanim połknie.

Wartościowy pokarm dla konia

granulat dla koniaKoń to zwierzę mające mały i delikatny żołądek, a przy tym wymagający ciągłej jego pełności. Gdy tak nie jest istnieje bardzo wysokie ryzyko wystąpienia chorób wrzodowych mogących prowadzić nawet do śmierci konia. Niestety, często w warunkach hodowlanych konie zaczynają jeść bardzo szybko i łapczywie, co jest również niekorzystne dla ich stanu zdrowia. Warto wtedy wypróbować granulat dla konia albo sieczkę, ponieważ są to produkty o wiele twardsze i mające na celu zmuszenie konia do dłuższego przeżuwania pokarmu. Ciekawą opcją są też kratki, dzięki którym koń nie weźmie więcej niż kilka źdźbeł siana. Często mają one regulację oczek kratki, przez co możemy stopniowo konia przyzwyczajać do zaistniałych zmian. Istotne też jest to, że każda zmiana w życiu konia powinna być wprowadzana powoli. W szczególności jedzenie, ponieważ nagłe zmiany nie są dobre. Żołądek musi dostosować się do nowego pokarmu. Kolejną ważną rzeczą jest to, że koń musi dużo pić, a woda powinna być świeża. Latem z kolei należy jeszcze więcej dolewać wody, aby koń się nie odwodnił.

Dbanie o zdrowie konia to przede wszystkim dostarczanie mu odpowiedniego pokarmu oraz jego ilości. Dzięki czemu niwelujemy występowanie poważnych chorób układu trawiennego, a koń jest zdrowy fizycznie oraz psychicznie. Dbajmy też o to, aby koń nie jadł łapczywie, dlatego dobrze jest inwestować w sieczkę albo granulat do karmienia.