Poszukujemy idealnych noży do krajalnic

Na rynku istnieje wiele firm, które polecają swoje noże do krajalnic. Jako, że zawód piekarza jest wciąż bardzo potrzebny, przybywa piekarni, które chcą mieć jak najwydajniejsze urządzenia i najlepsze sprzęty. Da się zauważyć, że istnieje wiele krajalnic – są bardzo małe domowe urządzenia do krojenia chleba, ale też większe maszyny, które kroją taśmowo kilkaset chlebów na godzinę. Jeżeli zależy nam na najlepszych nożach, warto podążać za kilkoma poradami.

Które noże do krajalnicy wybrać?

nietuzinkowe noże do krajalnicZdrowa konkurencja jest potrzebna, by człowiek miał możliwość swobodnego wyboru artykułów dla siebie. Dlatego, by odnaleźć się w mnogim wyborze spośród wielu marek, należy zastanowić się, jakich dokładnie sprzętów potrzebujemy. Najważniejsze żeby nasze nowe noże miału odpowiedni atest i by mogły mieć kontakt z żywnością. Jeżeli wybieramy nietuzinkowe noże do krajalnic w naszym zakładzie musimy wiedzieć, jaki mają mieć rozmiar. Jest to potrzebne do prawidłowego wyboru, bo krajalnice są mniejsze i większe a nie wszystkie pasują do każdej. Również trzeba wiedzieć jakie mają być mocowania w nich, odległość pomiędzy środkami otworów i sama średnica otworów zaczepowych noży. Gdy już znajdziemy producenta, który zapewni nam odpowiedni sprzęt, zadbajmy o to, by noże były wykonane ze stali nierdzewnej. Rdza nie jest pożądana nigdzie, a tym bardziej przy kontakcie z żywnością. Dobrze by było też, gdyby były kwasoodporne. Pozwoli to na swobodę użytkowania nawet w skrajnych warunkach. Polecane są noże odporne na ścieranie, bo, jak wiadomo, noże są stworzone po to, żeby kroić chleb, czyli są narażone na otarcia. Zwykle wysoką klasę ścieralności otrzymuje się poprzez dodanie chromu do składu stopu. Idealne noże nie trzeba wymieniać co kilka lat, bo można je wielokrotnie ostrzyć. Dobrze jest zaopatrzyć się w takie już na samym początku działalności.

Jeżeli nie wiemy nadal które noże wybrać możemy porównać w Internecie każdy z dostępnych do zakupienia artykułów. Są strony, które przygotowują specyfikę każdej marki i podają na czym polega różnica pomiędzy poszczególnymi producentami i importerami. I na koniec ostatnia rada: jeżeli chcemy zaoszczędzić na kosztach dostawy lub ostrzenia noży u specjalistów, warto zamawiać hurtowo dla siebie, lub dogadywać się z innymi firmami.