System, który pomaga zachować porządek

Podając jedzenie w restauracjach, szczególnie w tych o wysokiej renomie ma się świadomość, że serwowane posiłki są najwyższej jakości. Gdy potrawy nie były odpowiednio przygotowane lub doprawione, wtedy można by było to odczuć w smaku, jednak co z przestrzeganiem zasad, których klient nie widzi?

HACCP w Krakowie

system haccp - krakówDzięki opracowanemu systemowi HACCP, czyli analizie zagrożeń i krytycznych punktach kontroli można w bardzo łatwy sposób sprawdzić, czy restrykcyjne przepisy są należycie przestrzegane. Dzięki zapewnieniu bezpiecznej żywności, czyli takiej, która wolna jest od grzybów, bakterii i pleśni, a także przechowywana we wskazanych warunkach, można uzyskać przychylną opinię sanepidu. System opiera się także na obliczeniu ryzyka zagrożenia, które czyhają na podawane potrawy. Tyczy się to również każdego z etapów obrabiania żywności, bo pod Analizę są poddawane produkty na każdym etapie ich obróbki. Jeżeli nieprawidłowości by wystąpiły, zawsze można dzięki temu systemowi wprowadzić zmiany, mające na celu skorygowanie błędów, co przekłada się na zapobieganie w powstawaniu uchybień w przyszłości. Jest siedem zasad, które stanowią system HACCP – Kraków jest miastem, w którym można spotkać wielu specjalistów w tej dziedzinie, umiejętnie wykorzystujący swoją wiedzę i możliwości. Na samym początku należy zidentyfikować zagrożenia i opisać, jaki środki zapobiegawcze można podjąć. Za to jest odpowiedzialny zespół, który wdraża system i stara się utrzymać wszystkie z zalecanych podpunktów. Na tym etapie sporządza się listę bakterii i wirusów, które mogą być na powierzchni badanego jedzenia w danym lokalu. W skład zagrożeń chemicznych i fizycznych wchodzą pozostałe płyn i ciała stałe, które nie powinny znaleźć się w omawianym systemie. Poprzez opisanie środków kontrolnych i sposobów zapobiegania niepożądanym zanieczyszczeniom, można szybko wprowadzić w życie sposoby na zwalczenie ewentualnych nieprawidłowości.

Wszystkie surowce, dodatki i materiały, które są badane pod kątem poprawności z systemem HACCP przechodzą ścisłą kontrolę i dzięki temu, niestraszne są zawinienia ze strony personelu, które mogłyby przełożyć się na pogorszenie jakości serwowanych posiłków. Mimo że system został opracowany z myślą o kosmonautach, dziś może posłużyć każdemu człowiekowi.