Wybór roweru ma znaczenie

 

Jazda na rowerze to ta forma rekreacji, której popularność z pewnością nie maleje. Nie ma się co dziwić, w końcu wybór sprzętu jest ogromny, infrastruktura także stale się rozwija, a poza tym nie można nie doceniać wpływu tego sportu na zdrowie i samopoczucie. Oczywiście rower powinien być prawidłowo dobrany, nie tylko do wieku czy wzrostu, ale także w odniesieniu do warunków, w jakich najczęściej się jeździ. Mowa przede wszystkim o nawierzchni.

Na rowerze MTB nie tylko w górach

rowery mtbWiadomo, że rowerem miejskim trudno pokonuje się leśne albo górskie trasy, o ile w ogóle jest to możliwe. Dlatego przed zakupem jednośladu warto głęboko zastanowić się nad tym, jaki model wybrać. Ogromną popularnością cieszą się na przykład rowery mtb. Popularne „górale” wykorzystywane są oczywiście nie tylko w górach, a można wręcz powiedzieć, że dużo częściej jeździ się na nich po miejskich trasach, niż po wzniesieniach. Okazuje się bowiem, iż są to na tyle uniwersalne modele, że sprawdzają się doskonale także na asfaltowych ścieżkach rowerowych. Oczywiście jeśli ktoś lubi jazdę po polnych drogach, w lesie lub po wzniesieniach, to powinien się zdecydować właśnie na taki sprzęt. Dlaczego? Ponieważ podróżowanie na siodełku będzie wówczas dużo bardziej komfortowe. Tego typu rowery są bowiem przystosowane do pokonywania trudniejszych odcinków tras. Mowa o ogumienia, przerzutkach, ale też innym wyposażeniu, jak amortyzatory czy hamulce. Oczywiście nie można zapominać, że dobór roweru oznacza też znalezienie takiego produktu, który będzie wygodny. Należy zatem wybrać model z odpowiednimi siodełkiem i kierownicą. Dzięki temu jazda będzie komfortowa i przyjemna, a pokonywanie trudniejszych tras nie okaże się zbyt wymagające. Wspomniane hamulce mają ogromny wpływ na bezpieczeństwo, a zatem nie można zapominać także o nich.

Oczywiście w przypadku rowerów liczy się też podział na modele damskie i męskie. Wiadomo, że różnią się trochę geometrią oraz kolorami. Na szczęście jednak wybór jest na tyle szeroki, że każdy cyklista bez kłopotu znajdzie dla siebie model, który będzie spełniał wszelkie wymagania. W przypadku wątpliwości warto oczywiście zapytać sprzedawcę, który powinien być przecież ekspertem. Dzięki temu dobierze się rower idealny do potrzeb.