Oświetlenie led dla roślin

 

Domowa hodowla roślin to coraz bardziej popularny sposób uprawy ulubionych gatunków. Jednak warunki domowe to nie to samo, co naturalne środowisko. Szczególnym problemem może być niedostatek światła słonecznego, które jest gwarantem zdrowego wzrostu rośliny. Promienie słoneczne odpowiadają za fotosyntezę, czyli odżywianie rośliny, dlatego bez odpowiedniego naświetlania w domu się nie obejdzie.

Zalety lamp ledowych w hodowli roślin

led do growboxaŚwiatło to życie, a promienie słoneczne dla rośliny to, obok wody, podstawowy warunek jej wzrostu i prawidłowego rozwoju. Niedostatek światła w każdej fazie rozwoju sprawi, iż rozwój rośliny będzie widocznie zahamowany, a jej walory estetyczne lub użytkowe znacznie mniejsze. Domowa hodowla roślin wymagać zatem będzie odpowiedniego naświetlania. Pamiętajmy także o tym, że poszczególne fazy wzrostu rośliny wymagają nieco innych długości światła (fal). Światło słoneczne oferuje roślinie pełne spektrum, z którego wykorzystuje dla siebie te fale, które są jej akurat potrzebne na danym etapie rozwoju. Aby zaoferować roślinie hodowanej w domu warunki najbardziej zbliżone do warunków naturalnych, należy zwrócić szczególną uwagę na aspekt oświetlenia. Najlepszym rozwiązaniem jest oświetlenie led do growboxa. Ten rodzaj lampy pozwala na dopasowanie rodzaju fal do etapu wzrostu rośliny. Możemy zatem kupić inny led do growboxa dla rośliny dopiero kiełkującej, inny natomiast dla rośliny rozwijającej się czy kwitnącej. Można także zakupić lampę, która ma możliwość przełączania rodzaju światła pomiędzy poszczególnymi fazami wzrostu. Jest to rozwiązanie idealne dla domowej uprawy, a jednocześnie bardzo wygodne i dające najlepsze efekty.

Niekwestionowaną zaletą lamp ledowych jest ich energooszczędność (czego nie można powiedzieć o lampach HPS) oraz żywotność. Charakteryzują się także bezawaryjnością oraz prostym montażem. Lampa nie wymaga zasilaczy czy odbłyśników, wystarczy jedynie podłączyć ją do prądu.