Siodła wszechstronne – dobre na każdą okazję

Jeździectwo jest wspaniałą pasją, która poprawi nasze samopoczucie i sprawi, że będziemy szczęśliwsi. Wchodzi w to wiele rodzajów jeździectwa, takich jak na przykład skoki przez przeszkody, ujeżdżanie czy jazda rekreacyjna. Co jednak zrobić w przypadku, kiedy nie wiemy, co dokładnie chcemy robić? Warto wtedy zdecydować się na zakup siodła wszechstronnego.

Lekkie siodła wszechstronne – jak wybrać?

lekkie siodło wszechstronneNieważne, czy jesteśmy początkującym jeźdźcem, czy też już nieco znamy się na naszym fachu, musimy zakupić odpowiednie siodło. Siodła są projektowane w zależności od tego, jaki rodzaj jeździectwa będziemy na nich uprawiać. Jeśli nie możemy się zdecydować, bądź też chcemy spróbować wszystkiego po trochu, warto zaopatrzyć się w lekkie siodło wszechstronne, zwane też inaczej ogólnoużytkowym. Wszystko zależy od tego, jakie wybierzemy, ale zwykle takie siodło pozwala na ujeżdżanie, rajdy, jazdę rekreacyjną, a nawet skoki przez niewielkie przeszkody. Nie zrobimy na nim dosłownie wszystkiego, nie będziemy mogli wykonywać skomplikowanych, zaawansowanych manewrów, jednak z pewnością pozwoli nam zdobyć rozeznanie w tym, co nam najbardziej odpowiada. Aby wybrać odpowiednie siodło, musimy kupić takie, które będzie pozwalało zwierzęciu na swobodne ruchy, przy jednoczesnej ochronie jego kręgosłupa. Jest to bardzo ważne, ponieważ nie możemy dopuścić do tego, aby nasz koń doznał jakiekolwiek kontuzji. Podczas jazdy jesteśmy za niego w stu procentach odpowiedzialni. Poza tym, warto też zadbać o naszą wygodę, swobodę i bezpieczeństwo. Dlatego idealne siodło powinno być dopasowane także do jeźdźca. Upadek z konia może być bardzo niebezpieczny i może prowadzić do poważnych urazów, a tego również z pewnością powinniśmy unikać. Dobre siodło zmniejszy prawdopodobieństwo upadku z konia, dzięki dobrej przyczepności. Warto też zadbać o to, aby siodło nie odczepiło się w trakcie jazdy, ponieważ może być to bardzo niebezpieczne. Dlatego najlepiej zakupić dobrej jakości siodło, mimo że będzie ono nieco droższe. 

Siodła nie są rzeczą tanią i z pewnością nie należy też na nim oszczędzać, bo od tego zależy zdrowie, a nawet życie nasze i zwierzęcia. Odpowiednie siodło możemy zakupić w sklepie internetowym, gdzie będziemy mieć większy wybór, lub też w sklepie stacjonarnym. Nie ma znaczenia, którą opcję wybierzemy, warto jednak dokonać zakupu ostrożnie i z namysłem.