Czy turbinę można regenerować samodzielnie?

Turbosprężarka jest tak istotnym elementem dla samochodu, że jej zużycie bardzo negatywnie wpływa na wydajność auta. Z tego też względu, gdy widzimy silne nagrzewanie się silnika lub wycieki, warto jak najszybciej przeprowadzić regenerację turbosprężarki. Co ciekawe, można to wykonać w domu.

Jak wymienić rdzeń turbosprężarki?

rdzeń turboTurbosprężarka jest niemizernie istotnym elementem każdego samochodu. W przypadku, gdy nie zadbamy o szczelność tego elementu, lub po prostu nastąpi jego naturalne zużycie z biegiem czasu,, może się to przełożyć na działanie naszego auta. Objawia się to zazwyczaj większym zużyciem paliwa czy też oleju, zmniejszeniem wydajności silnika czy tez wyciekami w turbo. W takim wypadku jedynym rozwiązaniem jest regeneracja turbosprężarki. Dotychczas wiele osób myślało, ze można ją wykonać jedynie w profesjonalnych warsztatach samochodowych. Obecnie większość osób decyduje się na samodzielnie przeprowadzoną regenerację turbosprężarki – w tym celu wystarczy zakupić i wymienić rdzeń turbo, zwany także korasem. Rdzeń jest zdecydowanie najważniejszym elementem każdej turbosprężarki. To właśnie w nim znajduje się element, który wprowadzi w ruch sprężone powietrze, konieczne do prawidłowego funkcjonowania turbosprężarki i poprawy wydajności silnika. Typowy koras, czyli rdzeń składa się z kilku ważnych elementów, które razem umożliwiają właściwą pracę tej ważnej części samochodu. Są to takie elementy jak wirnik, koło kompresji, oraz zespół wirujący. Uproszczenie procedury regeneracji turbosprężarek wynika z faktu, że obecnie trzeba wymieniać każdego elementu rdzenia turbiny z osobna – obecnie można dokupić cały rdzeń. Dodatkowo, rdzenie te są zazwyczaj już „wyważone”, czyli innymi słowo odpowiednio wyregulowane tak, aby były od razu gotowe do pracy. Dzięki temu każdy z nas może samodzielnie zregenerować turbosprężarkę w swoim aucie, dzięki możliwości wymiany całego rdzenia. W Internecie jest już wiele poradników opisujących, jak własnoręcznie dokonać wymiany rdzenia Turbo na nowy.

Nieszczelność turbosprężarki może spowodować skorodowanie jej wewnętrznych części, a to z kolei przekłada się na działanie całego auta. W takim wypadku jedynym rozwiązaniem może być regeneracja tej ważnej części mechanicznej. Obecnie, dzięki dostępności całych elementów turbosprężarki można taką regenerację wykonać samodzielnie.