Najważniejsze parametry falowników

Falowniki są urządzeniami niezwykle istotnymi w dobie otaczających nas maszyn. Do ich głównego zadania należy zmiana prądu przemiennego o danej częstotliwości na prąd stały, w przypadku którego częstotliwość możemy regulować. Dziś przyjrzymy się bliżej budowie tych elementów oraz zobaczymy jak w praktyce wykorzystywane jest ich działanie. Z pewnością dzięki tej wiedzy niektóre pojęcia związane z prądem elektrycznym staną się bardziej przejrzyste.

Czym jest falownik?

falownikiDzięki działaniu, które wykonują falowniki, czyli przemianie prądu o stałej częstotliwości na prąd o częstotliwości regulowanej, możliwy jest napęd silników elektrycznych. To właśnie dzięki regulowanej częstotliwości napięcia, możliwa jest kontrola momentu obrotowego. W praktyce przekłada się to na możliwość dopasowania mniejszej bądź większej szybkości silnika. Sam zakres regulacji częstotliwości uzależniony jest od parametrów, a co za tym idzie przeznaczenia przemiennika. Zrozumienie zasad zastosowania falownika nie powinno nastręczyć trudności. Zmiana prądu przemiennego o stałej częstotliwości na prąd stały o zmiennej częstotliwości umożliwia zmianę liczby obrotów silnika. Dzięki temu kontrola nad pracą silnika jest znacząco zwiększona. Sprawia to, że falowniki są obecne we wszystkich urządzeniach i maszynach, w przypadku których parametry powinny być dokładnie sprecyzowane i określone. Kiedy stoimy przed koniecznością zmiany falownika, bardzo często nie wiemy na co zwrócić uwagę. Przede wszystkim każdy silnik posiada tabliczkę znamionową, na którą naniesione są niezbędne informacje takie jak: napięcie zasilające,  moc silnika, prąd silnika, typ połączenia, a także obroty silnika. To właśnie te informacje pomogą nam w wyborze odpowiedniego falownika. Podstawowy podział wśród falowników narzucony jest przez sposób zasilania. Możemy zatem spotkać się z falownikiem jednofazowym, trójfazowym, falownikiem napięcia czy falownikiem prądu.

Działanie falowników w obecnych czasach jest wręcz niezastąpione. Wykorzystywane są one nie tylko w przypadku pojazdów, ale także maszyn takich jak chociażby taśmy produkcyjne, czy pompy. Należą one do jednego z najbardziej wydajnych sposobów regulacji prędkości obrotowej silników zasilających. Mimo stosunkowo wysokiej ceny, są one powszechnie stosowane w urządzeniach, z którymi mamy styczność na co dzień.