Azbest – kiedyś popularny, dziś znienawidzony

Choć znany i wykorzystywany był przez ludzi od wieków, to dopiero w latach siedemdziesiątych XX wieku zyskał tak ogromną popularność. Azbest, dzięki swoim specyficznym właściwościom, zyskał miano materiału niemal niezniszczalnego. Odporny na bardzo wysokie temperatury, na środki chemiczne, elastyczny, o bardzo niskim wskaźniku przewodzenia ciepła, dodatkowo łatwy w łączeniu z innymi materiałami, wszystko to przyczyniło się do wykorzystywania go na szeroką skalę, szczególnie w przemyśle budowlanym.

Azbest niełatwy w utylizacji

utylizacja azbestuDzięki swoim właściwościom, azbest najchętniej wykorzystywany był do produkcji płyt azbestowo-cementowych, a te z kolei używane do poszyć dachowych, czy pokryć elewacyjnych. Równie często wykorzystywano go do wytwarzania rozmaitych rur, głównie kanalizacyjnych. Zastosowanie znalazł także w przemyśle włókienniczym, sznury z niego zrobione wykazywały się znakomitą trwałością. Jednak swoje czasy świetności ma już za sobą, z jednego prostego powodu: azbest stanowi realne zagrożenie dla zdrowia człowieka. Jego szkodliwość została udowodniona i poparta badaniami. Z tego też powodu został wycofany z użytku, a sprzedaż materiałów z jego wykorzystaniem jest zabroniona. Na czym polega ta szkodliwość i dlaczego utylizacja azbestu jest konieczna? Otóż azbest to bardzo drobne, bardzo cienkie (niewidoczne gołym okiem) włókna, które z łatwością dostają się do układu oddechowego człowieka, prowadząc do rozmaitych dolegliwości. Trzeba jednak zauważyć, że materiały azbestowe nie szkodzą, o ile są zachowane w nienaruszonym stanie. Jednak z uwagi na to, że większość tych materiałów liczy sobie już około 40 lat, nie trudno o mechaniczne naruszenie tego tworzywa. Wtedy właśnie zaczyna się problem. Uszkodzone płyty zaczynają pylić drobnymi włóknami. Jedne z nich są wydalane przez nasz organizm, inne nie. Te właśnie osadzają się w tkance układu oddechowego, gdzie nawet po 20 latach mogą powodować problemy zdrowotne. Z uwagi na ogromną szkodliwość, utylizacja azbestu nie jest łatwa i pod żadnym pozorem nie wolno przeprowadzać prac demontażowych na własną rękę. Zajmują się tym specjalistyczne firmy, które posiadają specjalne zaplecze do tego typu prac, jak również przeszkolenie do pracy z niebezpiecznymi materiałami.

Od czego zależy cena prac demontażowych? Od kilku czynników, jak np. stopień skomplikowania demontażu, stan ogólny płyt azbestowych oraz ich ilość, a także odległość od miejsca składowania materiałów niebezpiecznych. Warto o tym pamiętać, ponieważ nielegalne pozbycie się tych szkodliwych materiałów (zarówno wywiezienie do lasu, jak i zakopanie na własnej działce) grozi wysokimi karami pieniężnymi.