Rębaki – sposoby na porządek w ogrodzie

Jeśli masz ogród, duży lub niewielki, z pewnością co roku mierzysz się z pozostałym po przycinaniu roślin odpadem organicznym. O ile jest go niewiele, można wykorzystać go w kompostowniku, lub też do budowy kryjówek dla małych zwierząt czy owadów. Jednak z większą ilością dużych gałęzi drzew i krzewów sprawa nie jest taka prosta.

Rębaki do drewna – jak wybrać?

rębak do gałęzi spalinowyNiestety w naszym kraju wciąż panuje zwyczaj palenia gałęzi i pędów pozostałych po porządkach w ogrodach i na działkach. Nie jest to dobry zwyczaj, nie tylko ze względu na zanieczyszczanie środowiska, ale także z uwagi na sąsiedzkie spory. Unoszący się w okolicy dym nie jest mile widziany wśród okolicznych mieszkańców. Nie zapominajmy także, że z uwagi na okresy bardzo suche, często panuje w naszym kraju zakaz rozpalania ognisk. Co zatem zrobić z masą ściętych gałęzi? Można przerobić je na zrębki i z powodzeniem wykorzystać w ogrodzie. Będzie to idealny, drobny materiał do ściółkowania roślin. W tym celu przyda się rozdrabniacz do gałęzi, który bez zbędnego wysiłku upora się z nagromadzonym materiałem. Producenci oferują nam dwa typy tych urządzeń, w zależności od źródła zasilania. Rębak do gałęzi spalinowy jest to urządzenie do ciężkiej pracy. Odznacza się dużą mocą, co jest najważniejszym parametrem tego typu urządzeń. Jest wytrzymały i poradzi sobie nawet z grubymi konarami. Pamiętajmy jednak, aby przed zakupem sprawdzić na opakowaniu maksymalną średnicę gałęzi, jakich możemy użyć. Rębak do gałęzi spalinowy będzie zatem najlepszym wyborem dla właścicieli dużych ogrodów oraz sadów. Natomiast rębak elektryczny jest nieco lżejszy, pracuje ciszej i mimo nieco mniejszej mocy, poradzi sobie ze średnimi gałęziami i grubymi łodygami. Będzie to wystarczająco dobry wybór do niewielkich ogrodów o umiarkowanej ilości nasadzeń.

Podczas wyboru konkretnego urządzenia zwróćmy uwagę na opcje dodatkowe, które mogą okazać się przydatne podczas użytkowania. Jedną z nich będzie bieg wsteczny, który uchroni urządzenie przed awarią w wypadku zablokowania się zbyt grubej gałęzi. Pamiętajmy o odpowiednio dużym koszu, który umożliwi zachowanie porządku podczas pracy. Nie bez znaczenia jest także jakość wykonania samego urządzenia, co pozwoli na bezawaryjne użytkowanie przed kolejne sezony.