Wędzenie potraw – pyszna alternatywa sklepowej żywności

Wędzone potrawy cieszą się ogromną popularnością głównie ze względu na swój charakterystyczny zapach, oraz oczywiście walory smakowe. Smak wędzonego mięsa czy ryby jest nie do podrobienia. Nie bez znaczenia jest także fakt, iż uwędzone samodzielnie produkty dają nam gwarancję tego, co mamy na talerzu.

Dlaczego warto mieć wędzarnię?

wędzarnie elektryczneNie bez powodu zatem wędzarnia ogrodowa to coraz częściej widywane urządzenie w przydomowych ogródkach i na działkach. Wędzarnie do użytku indywidualnego, w odróżnieniu od tych profesjonalnych przemysłowych, są zazwyczaj prostymi konstrukcjami. Mogą funkcjonować jako samodzielne urządzenia, lub też być zintegrowane z grillem, czy też piecem chlebowym. Decyzja, co do wyboru wędzarni dotyczy również tego, czy chcemy zaopatrzyć się w gotową, wybraną z wielu dostępnych modeli, czy też zdecydujemy się na samodzielną budowę urządzenia. Podejmując się budowy, możemy zdecydowanie obniżyć koszty inwestycji, używając np. materiałów z recyklingu. Kupując gotową wędzarnię mamy do wyboru modele przenośne i montowane na stałe. Niewielkie przenośne wędzarnie zbudowane są najczęściej z blachy zabezpieczonej przed wysoką temperaturą. Dzięki niewielkim gabarytom można zabrać urządzenie w każdą podróż. Wędzarnie elektryczne natomiast to idealne urządzenia dla tych, którzy zaczynają dopiero przygodę z wędzeniem. Wyposażone są w grzałkę elektryczną, której moc dopasowana jest do wielkości komory wędzarniczej. Wędzarnie elektryczne posiadają także termostat, który ułatwia utrzymanie stałej temperatury. Dzięki temu obsługa urządzenia nie przysparza żadnych problemów nawet laikom. Wędzarnie murowane i drewniane to najbardziej popularne urządzenia. Dopasowane do aranżacji ogródka, stanowią ciekawy element małej architektury. Pamiętajmy jednak, że miejsce pod wędzarnię musi być odpowiednio przygotowane, to jest wyrównane i utwardzone.

Własnoręcznie wędzone potrawy to fantastyczny pomysł na ugoszczenie przyjaciół. Smak i zapach potraw przyrządzonych w ten sposób będzie atrakcją każdego przyjęcia. Poza tym pewność produktów, które na co dzień serwujemy najbliższym, szczególnie w dzisiejszych czasach, w dobie zalewającej półki sklepowe żywności bogatej w konserwanty i polepszacze smaku, jest nie do zastąpienia.