Jak zabudować studnię?

 

Powszechnie wiadomo, że studnia stanowi sztuczny otwór będący ujęciem wód podziemnych. Otwór może być wiercony, jak i kopany. Najstarsza studnia w Polsce pochodzi z Xi wieku, kiedy to ściany wykopanego otworu wykładało się kamieniami lub cegłami. Obecnie tworzenie studni nie jest tak powszechne jak wcześniej. Studnie najczęściej były wykorzystywane do zaopatrywania gospodarstw rolnych w zdatną do picia wodę.

Jakie są rodzaje zabudowy studni?

zabudowa studniAby zapewnić 100% bezpieczeństwa użytkownikom gospodarstwa wyposażonego w studnię, ważne jest, by była ona w sposób trwały i widoczny zabezpieczona. Zabudowa studni spełni dwa istotne zadania: zarówno będzie chronić przed przypadkowym wpadnięciem, jak też spełni walory estetyczne. Polega ona na zabezpieczenie zarówno kołowrotu służącego do wydobywania wody, jak i całej studni drewnianymi osłonami z drzwiczkami. Obecnie zabudowa pozwala również chronić silnik oraz cały osprzęt przed zmiennymi warunkami atmosferycznymi. Wraz z postępem technologicznym i  technicznym ludzie coraz częściej zaczęli stosować nowoczesne metody zakładania studni głębinowych. Do zabezpieczenia ścian używa się betonową okrągłą cembrowinę, co pozwala zapobiegać zamuleniu wydobywanej wody. Dodatkowo zaczęto montować pompy elektryczne ułatwiające wydobycie wody. Zastąpiły one ręczne żurawie, drewniane kolby i wiadra, którymi kiedyś czerpano surowiec i wydobywano na powierzchnię. Obecnie studnie głębinowe często mają wyłożoną betonowymi bloczkami podstawę, oraz fantazyjne drewniane daszki chroniące przed przedostawaniem się do wody zanieczyszczeń, a także będące barierą ochronną przed wpadnięciem do środka człowieka. Zabudowa studni, oprócz właściwości ochronnych, powinna być estetyczna i praktyczna, a także powinna komponować się i współgrać z otoczeniem, w którym ma powstać. Obecnie stosuje się wysokiej jakości materiały ekologiczne, co ma na celu współpracę w zakresie ochrony środowiska.

Budowa studni, bez względu na cel jej powstania, powinna spełniać wszelkie normy bezpieczeństwa, by uniknąć nieprzewidzianych wypadków. Najczęściej studnie można spotkać w gospodarstwach rolnych oraz na terenach wiejskich. Pomocna z pewnością okaże się solidna i staranna zabudowa studni. Można wykonać ją samemu, jednak warto rozważyć powierzenie tego zadania profesjonalistom, którzy oprócz profesjonalnego wykonania, doradzą w doborze najlepszych elementów.