Czy truskawki trzeba wapnować?

 

Każdy, kto posiada własny ogródek, nie ważne, czy to przy bloku, czy na własnym podwórku, a może na Rodzinnych Ogródkach Działkowych, zazwyczaj w pierwszej kolejności zaopatruje się w sadzonki pysznych, soczystych owoców, jakimi są truskawki. Również osoby, które zajmują się masową uprawą truskawek, często stoją przed dylematem, czy wapnować swoje truskawki, czy nie.

Czy do uprawy trzeba wapnować grunt?

wapnowanie truskawekNa początku warto sobie odpowiedzieć na pytanie, jaką rolę pełni zabieg wapnowania. Służy on przede wszystkim podniesieniu odczynu ziemi, na której uprawiane są truskawki. Zastosowanie wapna w uprawie amatorskiej może spowodować znaczne zmniejszenie plonów, a nawet całkowity ich zanik. By zasilić krzaki truskawek składnikami odżywczymi poprawiającymi ich owocowanie, lepszym pomysłem jest ściółkowanie, np. słomą. Zabieg ten niesie za sobą wiele korzyści, m.in. pozwala lepiej utrzymywać wilgotność gleby, chroni przed pleśnią, utrudnia wyrastanie chwastów, pozwala utrzymać odczyn gleby na właściwym poziomie. Wapnowanie truskawek stosuje się nie częściej, niż raz na 3 – 4 lata. Każdy, kto uprawia te owoce, powinien wiedzieć, że truskawki uwielbiają rosnąć na kompoście, zwłaszcza z igliwia, zrębków czy kory. Oprócz nawożenia na przedplon, w przypadku uprawy truskawek stosuje się również nawożenie zaraz po zebraniu ostatnich owoców, czyli pod koniec lata, gdyż to właśnie wtedy truskawki generują plony na przyszły sezon.

By cieszyć się obfitymi plonami, nie trzeba być specjalistą w dziedzinie uprawy truskawek. Nawet przy kilka sadzonkach w doniczkach na balkonie można cieszyć się owocami przez niemal całe lato, a w przypadku specjalnych odmian, nawet do końca listopada. Wystarczy pamiętać o ich nawadnianiu i użyciu ściółki, np. z kory lub igliwia.