Dla kogo program do wystawiania faktur?

Czy w naszym kraju jest obowiązek wystawiania dokumentów sprzedaży w formie elektronicznej? Czy każdy przedsiębiorca musi wystawiać faktury w programie komputerowym? Jak to jest w teorii a jak to jest w praktyce? Prawo nie wymaga korzystania z programów, ale podatnicy VAT w praktyce są do tego zmuszeni. Trzeba przecież wygenerować plik kontrolny. A zrobienie tego z papierowych dokumentów byłoby niezwykle uciążliwe.

Każdy przedsiębiorca może wystawiać faktury w programie

polecany program do wystawiania fakturNajpewniej jest napisać, że każdy przedsiębiorca może skorzystać z komputera w celu wystawienia rachunku czy faktury. Po pierwsze – tak jest o wiele prościej. Wypisywanie faktury odręcznie w dobie komputerów jest nie tyle niepraktyczne co wręcz mało poważne. A każdy przedsiębiorca faktury bądź rachunki musi wystawiać. Po drugie – płatnicy VAT mogą wygenerować wspomniany plik kontrolny za pomocą jednego kliknięcia i wysłać go do właściwego urzędu. Taką funkcję oferuje każdy polecany program do wystawiania faktur. To nawet nie musi być płatny program, bo wspomniane powyżej funkcjonalności to standard nawet w przypadku darmowych programów. Wiadomo, że duże firmy i wielkie korporacje wystawiają dokumenty tylko w specjalnych programach. Można jednak spotkać jeszcze przedsiębiorców prowadzących jednoosobową działalność, którzy rachunki piszą na papierze. Jeśli nie jest się płatnikiem VAT to może i nie trzeba korzystać z programu, ale faktury wystawione elektronicznie wyglądają po prostu lepiej. A co najważniejsze – fakturę wysyłamy do klienta mailem za pomocą jednego kliknięcia we właściwą ikonę. Czy to wszystko nie jest prostsze niż marnowanie czasu na ręczne wystawianie faktur? Większość przedsiębiorców dzisiaj nie wyobraża sobie nawet innego sposobu na wystawianie faktur, aniżeli skorzystanie z formy elektronicznej.

Pomimo, że elektroniczne wystawianie rachunków i faktur nie jest wymagane prawnie to dla wielu przedsiębiorców stało się to czymś zupełnie normalnym. Kto raz spróbuje już nigdy nie będzie wystawiał rachunków ręcznie. A najprostsze programy są darmowe i mają w zupełności wystarczającą funkcjonalność dla prowadzenia małego biznesu. Z łatwością można znaleźć programy do zainstalowania, ale są również takie, które działają całkowicie online.