Piec na pellet

Węgiel brunatny i kamienny podczas swojego spalania emituje do atmosfery duże ilości substancji smolnych, które mają negatywny wpływ na jakość powietrza. Nic dziwnego więc, że ludzie coraz częściej i chętniej szukają innowacyjnych rozwiązań, aby ten problem się zmniejszył. Bardziej ekologiczną metodą ogrzewania jest wykorzystanie pieca, który jako paliwo używa biomasę inaczej nazywaną pelletem.

Ogrzewanie domu pelletem

piece na pelletPiece takie są łatwe w obsłudze i instalacji. Montaż takiego kotła powinny wziąć pod uwagę osoby, które nie mają dostępu do gazu ziemnego, a ze względu na koszta chcą ogrzewać dom paliwami stałymi. Pellet jest paliwem odnawialnym, które powstaje ze sprasowanych trocin bez użycia zbędnych sztucznych dodatków. Podczas spalania powstaje niewielka ilość popiołu co ułatwia utrzymanie czystości i szybsze sprzątanie. Piece na pellet są głownie zautomatyzowane. Pellet jest dozowany do nich automatycznie przez co użytkownik zaangażowany jest w jego obsługę tylko sporadycznie. Rozpalanie zachodzi automatycznie przez użycie w nich specjalnego systemu rozpalania. W takich piecach montowane są również samoczynne systemy gaszenia oraz utrzymywania ognia. W większości przypadków są one również sprzedawane z automatycznym podajnikiem i zbiornikiem. Podajniki te mają za zadanie transportowanie paliwa ze zbiornika do paleniska. Dlatego też ich obsługa jest prosta i wygodna. Praca takiego kotła będzie bardziej ekonomiczna jeżeli jest on wyposażony w sondę lambda. Kontroluje ona poziom tlenu w spalinach i automatycznie dostosowuje pracę wentylatora. Dzięki temu zużycie paliwa jest mniejsze. Budowa kotłów na pellet sprawia, że zajmują stosunkowo dużo miejsca, dlatego też przed ich zakupem należy się upewnić czy mamy odpowiednią ilość wolnej przestrzeni w kotłowni. Jego bezawaryjną pracę zapewni regularne okresowe czyszczenie zgodnie z instrukcją załączoną przez producenta oraz wezwanie raz do roku serwisanta, który zrobi przegląd urządzenia, wyczyści je i wyreguluje.

Nowoczesne piece na pellet pozwalają nam na ekologiczne ogrzewanie domu. Paliwo do nich używane jest znacznie wygodniejsze w użyciu niż węgiel i nie pozostawia takiego bałaganu. Zdecydowanie prościej jest zamieść drewniany pył, niż pozbyć się czarnego osadu z podłogi. Zastosowanie ich w domu mieszkalnym pozwoli na ekonomiczne i ekologiczne ogrzewanie pomieszczeń, które będzie odbywać się bez naszego dużego wkładu.