Czym jest passe partout?

Passe partout zwykle przybiera postać kartonowej ramki umieszczanej w oprawie obrazu. Może ono przybierać różne kształty, jednak największą popularnością cieszy się prostokąt. Najważniejszą jego funkcją jest wyeksponowanie samej kompozycji obrazu, jednak dodatkowo wykazuje właściwości ochronne.

Oprawa obrazów – jaką formę wybrać?

passe partoutRamka stosowana przy oprawie dzieł płaskich odsuwa samą pracę od szyby bądź plexi dzięki czemu nie chłonie ona niepotrzebnie wilgoci. Ponadto passe partout nadaje większej głębi pracy, a oczy widza pozwala jeszcze skuteczniej skierować na dzieło. Bardzo często spotkać możemy się z nim również w fotografii, gdzie tworzy estetyczną przestrzeń pomiędzy ramką, a fotografią. Dzięki temu nie mamy wrażenia, że zdjęcie jest jedynie w nią wciśnięte, wręcz przeciwnie tworzy spójną kompozycję. Do wykonania passe partout wykorzystywany jest zwykle jeden kolor kartonu, co sprawia, że może być ono stosowane zarówno w spokojniejszych dziełach, jak i w bardzo rozbudowanych pracach zamkniętych w niezwykle zdobionych ramach. Sam jego wybór nie należy do najtrudniejszych jeśli posiadamy choć odrobinę poczucia gustu. Sama kompozycja pracy powie nam wiele, czy najlepiej sprawdzi się to w formie prostokąta czy też owalu. Wnętrze wyciętego kartonu powinno nachodzić na dzieło na około 0,5 centymetra z każdej strony. Paleta dostępnych kolorów jest bardzo bogata, zwykle jednak najlepiej wybierać te bardziej naturalne, aby nie odciągnęły uwagi widza od najważniejszej części czyli obrazu. Postawmy zatem na kolory takie jak biały, kremowy czy czarny.

Warto również wiedzieć jakie szerokości passe partout wybrać. W przypadku niewielkich prac najlepiej sprawdzą się szerokie passe partout, które dodatkowo wyeksponują dzieło. Z kolei jeśli mamy do czynienia z pracami o dużych wymiarach wybierzmy dużo węższe, szerokie bowiem skutecznie przyćmią samo dzieło, na czym z pewnością nam nie zależy.