Płyty poliuretanowe jako izolacja termiczna budynków

Jednym z ważniejszych elementów dobrze wybudowanego budynku mieszkalnego lub gospodarczego jest  jego właściwa izolacja. Jest to niezmiernie istotne ze względu na fakt, że tylko dobra izolacja od czynników zewnętrznych przełoży się na znaczne oszczędności energii elektrycznej czy też opału. Dlatego niezmiernie ważne jest wykorzystanie jak najskuteczniejszych materiałów izolacyjnych.

Jakie są główne zalety płyt z poliuretanu?

płyty z pianki poliuretanowejJeżeli zależy nam na wyborze jak najskuteczniejszego materiału izolacyjnego, powinniśmy brać pod uwagę te, które cechują się najlepszymi parametrami izolacji termicznej. Z tego właśnie względu coraz częściej wykorzystywanym materiałem izolacyjnym są płyty z pianki poliuretanowej, wykorzystywane podczas izolacji budynków gospodarczych i mieszkalnych. Popularność tego rodzaju płyty jest związana bezpośrednio z ich niezwykłymi właściwościami izolacyjnymi, zarówno jeżeli chodzi o temperatury niskie, jak i ekstremalnie wysokie.. Dzięki temu, wykorzystując ten rodzaj płyt do izolacji naszego domu, możemy zaoszczędzić naprawdę spore środki które musielibyśmy poświecić na lepsze dogrzanie źle ocieplonego domu. Co ważniejsze, płyty te doskonale izolują również przed wysokimi temperaturami latem, więc izolując ściany z ich pomocą, instalacja klimatyzacji nie będzie konieczna. Generalnie uznaje się, ze płyty z poliuretanu zapewniają skuteczną izolacje termiczna w zakresie temperatur od minus pięćdziesięciu do aż plus stu stopni Celsjusza, czego nie są w stanie zapewnić inne, popularne materiały izolacyjne. Oczywiście jednak, to nie jedyne zalety płyt z poliuretanu, mają one bowiem także właściwości, które pozawalają używać ich do izolacji podłóg, schodów i innych powierzchni poniżej poziomu gruntu. Jest to możliwe dzięki dwóm parametrom – wysoką odpornością na ściskanie oraz bardzo niską nasiąkliwość tych płyt. Dzięki temu, płyty te można stosować do wykonywania kompleksowej izolacji, nie tylko do zabezpieczania ścian, ale i posadzki w garażu czy innych budynków gospodarczych.

Wiele osób zapomina o tym, że główny wpływ na to, jakie rachunki będziemy płacić w nowym domu, będą miały wybrane przez nas materiały izolacyjne. Szacuje się, że właściwa izolacja termiczna budynku może obniżyć pobór energii nawet o połowę i tyczy się to okresu całego roku.